Rynek hotelarski w Warszawie

• 23 września 2012 • Komentarze (1)

Warszawa to miasto z największym rynkiem hotelowym w Polsce. Chociaż w ciągu ostatnich dwóch lat deweloperzy nie zapowiedzieli większych inwestycji na terenie miasta, to nadal ulokowanych jest tutaj przeszło 60 hoteli, które gwarantują blisko 20 tys. miejsc dla gości z całej Europy.

hotele w Warszawie

fot. flickr.com | aut. wilth

Chociaż prawie dwukrotnie więcej tego typu obiektów ma Kraków, to jednak ilość wolnych pokoi jest w tym przypadku znacznie mniejsza. Specjaliści z branży dzielą te dwa miasta między sobą, podkreślając, że Warszawa to przede wszystkim apartamenty stworzone z myślą o wysokiej półce biznesowej, natomiast Kraków celuje w grupę turystyczną.

W Warszawie znajdziemy wiele hoteli o wysokim standardzie. 5-gwiazdkowych obiektów jeszcze na początku 2010r. było aż dziesięć, a jedenasty już wtedy wtedy starał się o trafienie na najwyższą półkę. Hotele 5-gwiazdkowe zapewniają przy tym blisko pięć tys. miejsc, co stanowi jedną czwartą całego rynku w stolicy. Największą grupę hoteli w Warszawie stanowią 3 i 4-gwiazdkowe, tj. odpowiednio 21 i 8 jednostek. Na terenie miasta nie znajdziemy przy tym zbyt wielu obiektów 1 i 2-gwiazdkowych; szacuje się, że jest ich w tej chwili ok. dziesięciu.
Z ogólnodostępnych badań wynika, że warszawska branża hotelarska trafia w dość zawężoną grupę odbiorców. Docelowo są to na ogół polscy biznesmeni oraz zagraniczni przedsiębiorcy, którzy planują nowe inwestycje w naszym kraju.

Z drugiej strony – Kraków zapewnia noclegi dla cudzoziemców, którzy szukają komfortowego wypoczynku w górach. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny jeszcze kilka lat temu wynika, że w ciągu roku przez warszawskie hotele przewija się ok. 2 mln gości, z czego blisko połowa to osoby zza granicy, a większość z nich spędza noc w obiektach 5-gwiazdkowych. Odmienna sytuacja ma się w Krakowie, który rocznie obsługuje ok. 1 mln turystów, z czego przeszło 60 % to cudzoziemcy; większość z nich wynajmuje pokoje w hotelach 3-gwiazdkowych.

Specjaliści zaznaczają, że Warszawa nadal nie jest postrzegana jako miasto atrakcyjne dla potencjalnych turystów, stąd branża nie rozwija się tak dynamicznie, jak mogłoby się to wydawać. Zdaniem ekspertów warszawskim hotelom nadal brakuje odpowiednio rozbudowanych sal wystawienniczych i kongresowych, którymi można byłoby konkurować z Berlinem, Pragą, Wiedniem i Budapesztem.

VN:F [1.9.20_1166]
Ocena: 5.0/5 (1 ocena)
Rynek hotelarski w Warszawie, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecamy także:

Kategoria: Hotele w Polsce

Komentarze (1)

Wypis URL | Kanał RSS dla komentarzy

  1. Dariusz W. pisze:

    Zgadzam się. Głównym problemem warszawskiego rynku hotelarskiego jest brak odpowiednio rozbudowanych obiektów konferencyjnych. Co prawda można zaprosić całą firmę do Multikina, ale trudno to nazwać komfortowym rozwiązaniem.

Wyraź swoją opinię
Chcesz mieć własną miniaturę w komentarzu? Zarejestruj się na Gravatarze.